Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224       Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Snowboardowy freestyle


Pin It

Już jutro w Białce Tatrzańskiej odbędzie się Burton AM Tour, polska edycja największej w Europie serii amatorskich freestyle’owych zawodów snowboardowych. W snowparku na Kotelnicy zobaczymy ponad 70 zawodników z całej Europy. Co to jest snowboardowy freestyle i czy można się w Polsce utrzymać z tej dyscypliny?

{googleAds}
<script type=”text/javascript”><!–
google_ad_client = „pub-8321618055603731”;
/* 468×60, utworzono 09-01-18 */
google_ad_slot = „7635850052”;
google_ad_width = 468;
google_ad_height = 60;
//–>
</script>
<script type=”text/javascript”
src=”http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js”>
</script>
{/googleAds} 

Freestyle w tłumaczeniu dosłownym oznacza „wolny styl”. Amerykanie rozpowszechnili go w skateboardzie, BMX (bicycle motocross) oraz snowboardzie. W snowboardingu freestyle’owcy jeżdżą po „wszystkim”, bo jak sami twierdzą, liczy się pomysł. Jednak najpopularniejsze, a zarazem dające największe w tym względzie możliwości, są snowparki. Na odgrodzonej części stoku znajdują się różnych rozmiarów i kształtów przeszkody: skocznie i poręcze pipe’y, quarterpipy, boxy, ławki itp. Gdzie w Polsce sa najlepsze snowparki? – Białka Tatrzańska i Juliany w Szczyrku. W tym sezonie otworzyli też fajny snowpark w Witowie. Ja wolę jednak jeździć za granicą. Wszystko jest tam lepiej przygotowane i jest większa różnorodność przeszkód. Jeśli chodzi o Polskę, snowpark często trzeba sobie samemu przygotować. No i u nas brakuje śniegu – uważa Nikodem Franczak, 15-letni snowboardzista z Krakowa, który w ubiegłorocznych zawodach Burton European Open rozegranych w szwajcarskim Laax zajął czwarte miejsce w kategorii Youth. Brak sniegu to nie jedyny minus zawodowego uprawiania snowboardu w Polsce. Dyscyplina ta jest u nas o wiele mniej rozwinięta niż za granicą. Polscy zawdonicy mają więc słabe szanse na profesjonalny rozwój. – W Polsce niestety bardzo ciężko utrzymać się z jazdy na snowboardzie. Jeśli chce się poświęcić tylko desce, warto wyjechać za granicę w jak najmłodszym wieku. Tam się uczyć i tam jeździć. Wtedy ma się duże możliwości. Polska w porównaniu np. do Stanów Zjednoczonych jest jakieś osiem lat do tyłu. Dlatego moja przyszłość bardziej wiążę z założeniem klub czy firmy odzieżowo-snowboardowej – planuje Nikodem. Nieco inaczej swoja przyszłość widzi 17-letni Tomek Wolak z Zakopanego, który ma już na koncie takie sukcesy jak drugie miejsce na zawodach Silesia Winter Jam, trzecie miejsce na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży i trzecie miejsce w zawodach Burton AM Tour. – Zazwyczaj trenuję na Gubałówce i w Białce Tatrzańskiej, od czasu do czasu wyjeżdżam z klubem Ski Test Kraków za granicę. Po maturze planuję wyjechać na studia do Innsbrucka i tam dalej rozwijać swoje umiejętności snowboardowe – mówi. Zarówno Nikodema jak i Tomka będzie można zobaczyć jutro w Białce Tatrzańskiej. W największym polskim snowparku zaprezentują się również 13-letnie zawodniczki, które wyróżniają się w kategorii Youth Girls: Klementyna Kołodziej z Tychów oraz Alicja Moskal z Krakowa.

Polska edycja Burton AM Tour jest jedną z kilku imprez organizowanych w kraju, które zaliczane są do tzw. Ticket To Ride – międzynarodowego touru snowboardowego. Zawodnicy mają szansę walczyć o punkty w światowym rankingu. W tym sezonie Burton AM Tour odbywa się w 12 ośrodkach narciarskich w 12 krajach. Zawody w białce Tatrzańskiej będą kolejnym „przystankiem”. Największa amatorska impreza snowboardowa jest dla polskich snowboardzistów i snowboardzistek szansą na pokazanie swoich umiejętności i rozpoczęcie profesjonalnej kariery. Każdemu z przystanków przyglądają się bowiem sponsorzy poszukujący przyszłych gwiazd freestyle’u. Zwycięzcy w klasyfikacji generalnej otrzymają ponadto tzw. Burton European Open składający się z zarezerwowanego miejsca startowego w największych europejskich zawodach snowboardowych odbywających się każdego roku w szwajcarskim Laax. Walczą także o punkty w światowym rankingu Swatch Ticket To Ride.

Więcej informacji na www.burtonamtour.com

{googleAds}
<script type=”text/javascript”><!–
google_ad_client = „pub-8321618055603731”;
/* 468×60, utworzono 09-01-18 */
google_ad_slot = „7635850052”;
google_ad_width = 468;
google_ad_height = 60;
//–>
</script>
<script type=”text/javascript”
src=”http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js”>
</script>
{/googleAds} 

Have any Question or Comment?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kategorie