Skontaktuj się z nami!   +48 511 991 135

ABC Piercingu – Małżowina uszna


„Czym jest ucho dla piercera? Na pewno nie tym, czym dla zwykłego człowieka. Pełno w nim zawijasów, zakrętasów, wgłębień i zagłębień. Jednym słowem ucho jest częścią ludzkiego ciała, gdzie piercer może wykazać się inwencją twórczą, a jego „pacjent” determinacją i nierzadko odpornością na ból” – pisze Wiola w nowym cyklu ABC Piercingu, w którym prezentować będziemy podstawowe informacje na temat przekłuć konkretnych części ciała. W części pierwszej ucho i podstawowe zasady wyboru piercera.

Sięgając pamięcią paręnaście lat wstecz, przypominam sobie osoby mające przekłute płatki uszu. Sensacją było wtedy, gdy ktoś odważył się przekłuć ucho w innym miejscu, niż standardowe. Z czasem standardy nieco się zmieniły. Jakie miejsca do przekłucia są do wyboru teraz?

W samym płatku jest wiele możliwości, a do dyspozycji mamy dosłownie całe ucho. Ważne jest to, aby każde, nawet najprostsze przekłucie było wykonane w profesjonalnym studiu, które zatrudnia wykwalifikowaną osobę. Możemy też skorzystać z usług salonu kosmetycznego, w którym personel jest odpowiednio przeszkolony i co jest bardzo ważne – ma zakaz używania tzw. pistoletu. Wizyta w jednym z takich miejsc daje nam pewną gwarancję bezpieczeństwa. Jednak nie do końca… Dlaczego? Otóż podstawą poddania się takiemu zabiegowi są nie tylko nabyte zdolności i wiedza piercera. Bardzo ważna jest sterylność sprzętu, który ma kontakt z naszym ciałem, jak i sterylność biżuterii, która będzie zakładana. Celowo powtarzam słówko „sterylność”, ponieważ sterylizowanie to nie wyparzanie we wrzątku czy moczenie w spirytusie!
Zawsze przed przekłuciem musimy pytać o takie rzeczy, jak umiejętności i higiena. Warto poprosić o portfolio piercera. Dzięki naszej dociekliwości możemy ograniczyć do zera możliwość zarażenia chorobami zakaźnymi, różnego rodzaju infekcjami czy po prostu źle przekłutym uchem.

Co możemy zrobić z płatkiem ucha, żeby go uatrakcyjnić?
STANDARD EAR LOBE – zwykłe przekłucie płatka.
ORBITAL EAR LOBE – przekłucie przechodzące przez dwa kanały; używane są tutaj kolczyki w kształcie kółka.
HORIZONTAL EAR LOBE – przekłucie przechodzące poziomo wzdłuż płatka ucha; w tym wypadku używane są kolczyki takie jak banan, sztanga lub biżuteria ręcznie przygotowana przez piercera.
VERTICAL LOBE – przekłucie przechodzące pionowo wzdłuż płatka; biżuteria, którą wykorzystuje się w tym zabiegu, to prosta sztanga.

Co dalej?
Przekłucia chrząstki są średnio przyjemne i niestety niemożliwe do opisania, dlatego tylko je wymienię:
HELIX
ANTI HELIX
FORWORD HELIX
TRAGUS
ANTI TARGUS
VERTICAL TARGUS
ROOK
INDUSTRIAL
CONCH
DAITH

Co jeszcze można zrobić z uchem?
Innym zabiegiem przeprowadzanym na małżowinie usznej jest rozciąganie standardowego kanału przekłucia. Używa się do tego tzw. tapera bądź, wkładanego co pewien czas, grubego kolczyka. Możliwe jest też rozcinanie (płatek) lub wycinanie (chrząstka) określonej powierzchni ucha, w
którą wkładany jest tunel. Aby uatrakcyjnić ucho bardziej niekonwencjonalnie, mamy również inne
możliwości, takie jak implanty subdermalne i elfie uszy.

Jak długo goją się przekłute uszy?
To zależy od miejsca przekłucia i od naszych fizycznych predyspozycji. Jak wiadomo, każdy organizm jest inny. Więc podany czas gojenia jest tylko przybliżony:
* standardowy płatek – około miesiąc,
* chrząstka i inne – około 3-4 miesiące.

Jak dbać o przekłute miejsce?
1. Zanim przystąpisz do czyszczenia świeżo przekłutego miejsca, umyj dokładnie ręce wodą z mydłem.
2. Delikatnie przemyj miejsce przekłucia, używając do tego płynu Octenisept Spray (dostępny w aptekach w cenie około 20 zł). Powtarzaj tę czynność trzy razy dziennie.
3. Nie używaj do czyszczenia wody utlenionej czy spirytusu – niepotrzebnie wysuszają ranę, przez co okres gojenia może przedłużyć się w nieskończoność.
4. Nie używaj żadnych maści podczas gojenia – zamykają dostęp powietrza, szczególnie Tribiotic, antybiotyk często polecany przez niedouczonych piercerów. Świeżo przekłute miejsce nie
jest zainfekowane! Smarując je Tribioticiem narażasz się na infekcję, ponieważ antybiotyk sterylizuje ranę. To tak jakby brać Duomox, gdy jest się zdrowym.
5. Od czasu do czasu sprawdzaj (czystymi rękami), czy kulki są dokręcone.
6. Podczas procesu gojenia nie wolno korzystać z kąpielisk (w tym basenów), sauny, solarium. Należy brać szybkie kąpiele, najlepiej pod prysznicem.
7. Pilnuj, aby rzeczy znajdujące się w pobliżu świeżego przekłucia były czyste (telefon komórkowy, szalik, chusta itp.)
8. Staraj się nie używać lakieru czy farb do włosów, pianek, żelu.

Tekst: Wiola
Przekłucia i modyfikacje na zdjęciach wykonał Doktor X

Losowe zdjęcia

schizma_17_20120809_2094405722 body_art_convention_warsaw_2011_20120106_1137511799 transilvania_tattoo_expo_2010_20100826_1540354524 piotr_wojciechowski_collection_20100814_1068599329 sick_of_it_all_persistence_tour_20090611_1437584452 in_other_climes_20111031_1914625529 eye_for_an_eye_20110407_1851507588 bane_20101111_1323735319 trapped_under_ice_20101111_1436556942