Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Berlin – miastem graffiti [zdjęcia]


Pin It

Berlin jest jednym z tych miast Europy, gdzie króluje sztuka uliczna. Z co drugiego zakątka tego miasta, z co drugiej ściany spogląda na nas niebanalna twórczość tych, którzy przelewają swoje inspiracje na mury. Szczególna pod tym względem jest artystyczna dzielnica Kreuzberg oraz znajdujący się tam największy zachowany odcinek berlińskiego muru.
Dzielący Berlin mur powstał w 1961 roku. Miał 156 km. Przez 28 skutecznie dzielił miasto na Berlin Zachodni i Berlin Wschodni. Ku radości społeczeństwa mur runął w nocy z 9 na 10 listopada 1989 roku. Największy zachowany odcinek muru znajduje się przy Mühlenstraße wzdłuż Sprewy, między Dworcem Wschodnim, a mostem Oberbaumbrücke. Dziś fragment ten nazywany jest East Side Gallery. Jest jedyną tego typu i największą na świecie galerią sztuki pod gołym niebem. Ozdabiają go artyści z całego świata.
Mur to jednak nie jedyne miejsce w Berlinie, gdzie podziwiać możemy oryginalne graffiti. Tego typu ozdoby znajdują się na większości murów niemieckiej stolicy. Jedne obrazy mają w sobie więcej artyzmu, inne mniej – wszystkie razem sprawiają jednak, że miasto jest niezwykle kolorowe i oryginalne.