Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Dwudziestolecie nowotarskiej sceny – Ferment Fest 2009


Istnieje na mapie polskiej sceny hc/punk małe, urokliwe miasteczko o specyficznym klimacie leżące u podnóża Gorców. Nowy Targ, bo nim mowa, jest na wskroś przesiąknięty hardcorem. To tutaj nieprzerwanie od roku 1989 prężnie działa scena. I mimo że mija już 20 lat, nadal ma się całkiem dobrze. To z tej okazji 26 i 27 czerwca odbędzie się Ferment Fest, który ma uczcić 20-lecie nowotarskiej sceny. Na imprezie zagrają kapele nowotarskie i te, które miały okazję koncertować na tej scenie.
Początkowo koncerty w Nowym Targu odbywały się w szkołach. Później pierwsze kluby zaczęły przekonywać się do udostępnienia lokalu na gigi. Najdłużej kapele grały U Winiarskich. Scena, niski sufit i typowo garażowy klimat. To tutaj udało się upchnąć na Wallsach około 300 osób. Zapytani o koncert mówią: „Było ciasno i gorąco, ale to najlepszy koncert w moim życiu”. Współcześnie miejscem koncertowań jest klub muzyczny Dudek. Bardziej przestronny, ale nie mniej klimatyczny. Ważnym miejscem na nowotarskiej scenie jest też od niedawna istniejąca Szuflada, której właścicielem jest Cywil, niegdyś członek zespołu Huge, obecnie Odszukać Listopad. Tu też sporo się dzieje, mimo iż lokal jest trochę za mały na koncerty. Są tu za to punkowo-hardkorowe imprezy do białego rana; można się napić piwka w ogródku; od czasu do czasu wpaść na soundsystem albo poprosić miłego barmana o coś hardkorowego, nie tylko muzykę, ale i setkę wódki czy góralski spirytus.

Koncert u Winiarskich – ToKill, Abhorrence, Odszukac Listopad, luty 2005

Aktualnie prężnie grają, nagrywają i koncertują takie zespoły jak np. Odszukać Listopad,  (http://www.myspace.com/odszukaclistopad), Rise (http://www.myspace.com/risecore) oraz Eden Farewell (http://www.myspace.com/edenfarewell) – metalcorowe perełki naszego regionu.

Z racji szeroko rozwiniętej sceny hc/punk, w Nowym Targu jest bardzo dużo wytatuowanych osób. Niestety, w tym momencie nie ma tam żadnego studia. Do niedawna działało tu Symptom Tattoo założone w lipcu 2003 roku przez Tomka. W studiu tatuował jego brat – Krzysiek Szymeczko, znany jako Szynkes, który wczesniej przez rok pracował w domu. Lubi malować pastelami. Jeśli chodzi o tatuaże, uwielbia robić wzory cieniowane, najchętniej twarze lub postacie (www.symptomtattoos.com). Ostatnio coraz częściej sięga po kolor. Rok temu zaczął gościnnie tatuować w studiu Azazel z Milanówka. Po pięciu miesiącach został tam na stałe, a nowotarskie studio Symptom przestało istnieć.

Eden Farewell, kwiecień 2009, Nowy Targ

Spacerując ulicami Nowego Targu co krok spotyka się kogoś “z klimatu”. Gościły tu gwiazdy z całego świata jak Walls Of Jerycho, Undying czy Bridge To Solace. Ciągle powstają tu nowe dobre zespoły hc. W czym tkwi fenomen Nowego Targu? Być może w jego wielkości… Przy tak małej liczbie mieszkańców łatwo zarazić się czymś, co jest fajne. W tym wypadku jest to hardcore.

W Nowym Targu od 1989 roku istnieje jedno z najstarszych wydawnictw muzycznych Nikt Nic Nie Wie. Zajmują się dystrybucją płyt, organizacją koncertów, a przede wszystkim promocją kultury i muzyki niezależnej. Jak sami mówią o sobie podkładają nogi tym, którzy nie chcą o nich słyszeć. Wydali takie zespoły jak His Hero Is Gone, Apatia, Włochaty, Schizma, Oi Poloi, Huge, Odszukać Listopad czy Chumbawamba.

Inną ciekawostką nowotarskiej sceny są zawody snowboardowe Jibtest organizowane w samym centrum miasta w okolicach września. Zawodom towarzyszą koncerty hc. Uczestnicy mają okazję poszaleć na batucie, igielicie i śniegu nawet przy dwudziestu kilku stopniowej temperaturze.

Krzysiek Szymeczko

W roku 2008 w NT powstało Towarzystwo Kultury Aktywnej Ferment. W skład stowarzyszenia wchodzą organizatorzy odbywających się tam koncertów, członkowie kapel działających na tym terenie, ale także spora grupa zmotywowanych do działania osób. To właśnie oni z racji odbywającego się w tym roku jubileuszu postanowili zorganizować w klubie Dudek Ferment Fest.
Na dwa wieczory reaktywują się takie legendy jak Huge, End Of Silence, Naked Blade, Infamia czy Psychotata (prekursorzy hc w Nowym Targu), Celibat, Nowos, Offside, SPDS i Arche. Impreza ta nie odbędzie się również bez obecnie grających zespołów, m.in. Odszukać Listopad, Rise czy Eden Farewell. Przybędą również kapele, które kiedyś gościły na nowotarskiej scenie. Pojawi się m.in. Apatia, Złodzieje Rowerów, Faust Again, Castet i takie bandy z zagranicy jak Bridge To Solace z Węgier, Seasick z USA czy Analena z Chorwacji. W związku z 20-leciem ma również powstać książka i materiał filmowy na temat nowotarskiej sceny. Jednak to w dużej mierze zależy od osób, które na przestrzeni ostatnich 20 lat były zaangażowane w scenę. Poszukiwani są posiadacze zdjęć, plakatów, wzorów koszulek czy artykułów na temat nowotarskich/podhalańskich zespołów, koncertów i innych wydarzeń związanych z muzyką hc/punk. Publikację miało by też uzupełnić kalendarium imprez, które odbywały się podczas tych 20 lat oraz wywiady z członkami kapel i animatorami sceny.

Gracja