Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Film “Rene” – historia wytatuowanego recydywisty


Pin It

28 sierpnia na ekrany polskich kin studyjnych wszedł film „Rene” w reżyserii Heleny Třeštíkovej. Nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową obraz opowiadający historię młodego czeskiego recydywisty. To 83-minutowy dokument o więzieniu, które deprawuje młodych ludzi i… więziennych tatuażach. Główny bohater tatuuje sobie między innymi napis „Fuck of people” na szyi, oczywiście z błędem.

„Helena Třeštíková, była minister kultury w czeskim rządzie, towarzyszyła swemu bohaterowi z kamerą przez 20 lat. Od 1988 roku obserwowała René Plasila, nastolatka z rozbitej rodziny, który po raz pierwszy trafia za kratki w wieku 15 lat i który większość swego dorosłego życia spędzi za więziennymi murami.

Film jest hipnotycznym, rozpisanym na wiele aktów zapisem rodzenia się patologicznej, aspołecznej osobowości. Nastoletni René nie może pogodzić się z odejściem ojca i odrzuceniem przez matkę. Żyjąc w świecie pozbawionym miłości i jakichkolwiek pozytywnych wzorców, jest skazany sam na siebie. Szybko trafia na drogę przestępstwa.

René nie ma szans na resocjalizację – zmiany w jego osobowości, spowodowane traumą z domu rodzinnego, są zbyt głębokie. Mając niewątpliwą umiejętność manipulowania ludźmi, wkrada się w ich łaski, by potem ich okraść – w 1992 roku okrada nawet samą Třeštíkovą. Uwodzi i porzuca kobiety, ma syna, którym się nie interesuje. Jego szemrane interesy nieodmiennie kończą się za więziennymi kratami. Gdy umiera matka jego dziecka, nie wydaje się tym zbytnio przejęty, skupia się na opisie swojego wątłego zdrowia. Jego życie jest egoistycznym żebraniem o czułość i odrobinę uwagi. Więzienie to jedyne miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie.”

(opis: PlaneteDocReview)