Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Holendrzy z The Ex w Krakowie


The Ex

The ExThe Ex zagra 14 maja w Krakowie. Ta legendarna holenderska grupa powstała w 1979 roku (założyli ją Terrie Hessels i G.W. Sok ) i w ciągu 30 lat działalności zagrała w całej Europie blisko 1500 koncertów. Po starcie grupy w 1979 roku, w czasach apogeum fali punkrocka The Ex przez wszystkie lata rozwinęło swoją twórczość do zróżnicowanej mieszanki stylów muzycznych: punk, noise, rock, jazz, improwizjacja oraz etno, które skumulowane pod jednym wyjątkowym parasolem nazwane zostały “Ex Music”.

Nieharmoniczne, wysoko rytmiczne gitary i falujące, prawie afrykańskie bębnienia nadają muzyce The Ex specjalny charakter. Od początku lat dziewięćdziesiątych, gdy do grupy dołączył Tom Cora, zespół ten zaczął silniej odwoływać się do muzyki etnicznej oraz muzyki improwizowanej. Sprzyjało temu również dołączenie do zespołu Andy Moora, angielkiego gitarzysty i performera, mocno osadzonego w scenie free improv. W tej też dekadzie Terrie Ex, lider i gitarzysta zespołu zainteresował się muzyką Etiopii i Abisynii i po długim pobycie w Etiopii powołał do życia fundację mającą wspierać muzyków tamtego regionu, wydającą płyty z muzyką etniczną i improwizowaną oraz stwarzającą muzykom i improwizatorom z Europy i Ameryki okazję poznania i współpracy z muzykami z Etiopii. Zaowocowało to m.in. nagraniem przez the EX w poszerzonym składzie płyty z Getatchew Mekuria, legendarnym etiopskim saksofonistą, oraz trasami koncertowymi w Europie w tym właśnie składzie.

W następnych latach muzycy The Ex koncertowali i nagrywali m.in. z Tortoise czy legendarną holenderską formacją awangardowego jazzu ICP Orchestra prowadzoną przez Mishę Mengelberga. W roku 2009 odszedł z zespołu G.W.Sok, wokalista i autor tekstów zespołu, postanawiając więcej czasu poświęcić pisaniu oraz grafice i designowi. Na jego miejsce do grupy dołączył Arnold de Boer, wokalista i frontman zespołu Zea, z którym członkowie The Ex współpracowali już w ramach trasy na dwudziestopięciolecie zespołu. Od 2010 roku grają też z sekcją dętą Brass Unbound, do której zaprosili znanych z awangardowej sceny jazzowej saksofonistów – Kena Vandermarka i Matsa Gustafssona oraz puzonistę Woltera Wierbosa i trębacza Raya Paci. W 2011 z częścią tej sekcji zarejestrowali też nowy materiał z Getatchew Mekuria.

Współpracowali z takimi artystami i zespołami jak: Tom Cora [USA], Brader Musiki [Kurdistan], Lanaya [Mali], Jan Mulder, Kamagurka + Herr Seele [Belgium], Chumbawamba [England], Fugazi [USA], Sonic Youth [USA], Djibril Diabate [Mali] , Konono No. 1 [Congo], Mohammed Jimmy Mohammed [Ethiopia], Getatchew Mekuria [Ethiopia], Anne-James Chaton [France], Jaap Blonk, Instant Composers Pool, Han Bennink, Ab Baars, Wolter Wierbos, Theatergroep d’Electrique, Magpie Dance Company, Tortoise [USA], Tsehaytu Beraki [Eritrea], Mats Gustafsson[Sweden], Ken Vandermark [USA], Roy Paci [Italy].

Na tej trasie The Ex to:

TERRIE HESSELS – guitar, baritone guitar
ARNOLD DE BOER – vocals, guitar, sampler
ANDY MOOR – guitar, baritone guitar
KATHERINA BORNEFELD – drums, vocals

Koncert odbędzie się 14 maja 2012 w krakowskim klubie Betel mieszczącym się przy pl. Szczepańskim 3. Bilety w przedsprzedaży kosztują 59zł w dniu koncertu 69zł.