Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Blade Loki: Torpeda poszła w ruch [wywiad z Dudzicem]


Pin It

Blade Loki istnieją od 1992 roku. Ich muzyka to melodyjne punkrockowe granie. W maju ukazała się ich nowa płyta „Torpedo los”, którą zespół promował będzie podczas jesiennej trasy Torpedo Live Tour 2009. Start – 3 października w Jeleniej Górze. Z Dudzicem, basistą i autorem tekstów, rozmawiamy o nowych kawałkach, zmianach w składzie zespołu i zarabianiu na punk rocku.


Od wydania poprzedniej płyty minęły trzy lata. Tyle czasu potrzeba, aby przygotować dobry materiał?

Dudzic: Raczej jest to związane z wyborem wydawcy, zrobieniem okładki, masteringiem, kręceniem klipa, płatnościami itp. „Torpedo los” ukazała się rok od jej nagrania. Było to związane ze zmianą  wokalistki. Wszelkie obsówki wynikają z wielu czynników, nie zawsze zależnych od nas.

Na płycie „Torpedo los” po raz ostatni zagrała z wami Agata Polic. Po 10 latach postanowiła się z wami rozstać. Co było przyczyną rozstania?

– Agata postanowiła ułożyć sobie życie za granicą i tak też zrobiła. Szanujemy jej wybór. W życiu są ważniejsze rzeczy niż śpiewanie w kapeli.

 

Torpedos Los!!!, S.P. Records 2009
Torpedos Los!!!, S.P. Records 2009

No Pasaran, S.P. Records, 2006
No Pasaran, S.P. Records, 2006

Czy łatwo było znaleźć nową wokalistkę odpowiadającą waszym wymaganiom? Czemu zdecydowaliście się akurat na Agnieszkę „Majkę” Niemczynowską?
– Majkę znaliśmy już wcześniej. Śpiewa także w kapelach Clon i Poison Honey. Stwierdziliśmy, że jest to jedyna osoba, która po Agacie może dać radę . Z tego co widzę na koncertach, to radzi sobie całkiem nieźle. Myślę że jest to właściwa osoba na właściwym miejscu.

Stąd pomysł na wykonanie na jednej płycie tych samych kawałków w wersji „normalnej” i alternativ?
– Chodziło o zaakcentowanie zmiany wokalistki, aby nie było to zbyt dużym zaskoczeniem dla słuchaczy i uczestników naszych koncertów. Agata poinformowała nas o swoim odejściu z zespołu już po nagraniu płyty. Chcieliśmy być fair wobec słuchaczy. Dlatego nagraliśmy na płycie wersje alternativ – trzy utwory w wykonaniu Majki – aby nikt nie był zbyt zdziwiony tą zmianą. Utwory śpiewane przez Majkę promują nową płytę.

Jak słuchacze przyjmują nową wokalistkę?
– Majka naprawdę daje radę. Ale nie mi to oceniać, niech oceni to potencjalny słuchacz. Zagraliśmy z Majką kilka koncertów i przyjęcie było ok.

Psy i Koty, W Moich Oczach, 2002
Psy i Koty, W Moich Oczach, 2002

Blada płyta, S.P. Records, 2000
Blada płyta, S.P. Records, 2000

Jesteś autorem większości tekstów. Skąd czerpiesz inspiracje?
– Życie samo potrafi napisać niezły tekst lub podsunąć ciekawy temat. Ogólnie dość dużo czytam, oglądam i mam ciekawą pracę z ludźmi – najczęściej na życiowym zakręcie, w mega kłopotach.

Do kawałka „Apokalipsa” wykorzystaliście tekst wiersza Juliana Tuwima. Przypadek?
– Tuwima kocham od dziecka. Nikt i nic tego nie zmieni. Mam do jego twórczości pewien sentyment. Jego wiersze są ponadczasowe i fajne do śpiewania.

Na nowej płycie coverujecie w znakomity sposób utwór Ayi RL “Skóra”. Czemu akurat ten?
– To hołd piosence z naszej wczesnej młodości. Zazwyczaj coverujemy  utwory z mądrym przesłaniem. Muzyka to sprawa drugorzędna.

Jak należy interpretować tytuł nowej płyty?
– „Torpedo los” z języka niemieckiego znaczy po polsku „torpeda poszła”. Nie należy doszukiwać się tu żadnych podtekstów. Jest to po prostu fajny zbitek słów.

Aż 17 lat jesteś związany z jednym zespołem. Czy przez te lata brałeś udział w innych projektach?
– Przez siedem lat grałem w Hurcie, a od sześciu gram we wrocławskiej kapeli ska/punkowo/ciężkodansowej – Tito. W międzyczasie grałem jeszcze w kilku projektach, ale nie pamiętam już ich nazw.

Już po trzech latach istnienia Bladych Loków zainteresowała się wami duża firma fonograficzna. Odrzuciliście propozycję i (jak jest napisane na waszej stronie) od tamtego czasu nie uznajecie żadnych muzycznych kompromisów. Czy łatwo jest z takim podejściem uprawiać w dzisiejszych czasach muzykę, a tym bardziej osiągnąć sukces?

– Jaki sukces?! My od samego początku istnienia nie jesteśmy skazani na sukces, gdyż do niego nie dążymy. Przypuszczam, że gdybyśmy te kilkanaście lat temu podpisali umowę z tzw. Wielką Firmą, zespół już by nie istniał. Im bardziej poznaję system działania „szoł” biznesu w Polsce, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że wybraliśmy słuszną drogę. Nie przypominam sobie, aby Bladzi poszli na jakieś ustępstwa czy tzw. „naginanie karku”. W zespole wszystkie działania są przegłosowywane, czyli istnieje pełna demokracja.

Widzisz jakąś zmianę w liczbie koncertów, które graliście kiedyś, a które gracie dziś? Coś się zmieniło przez te wszystkie lata?

– Odmłodniała nam publiczność! Fakt, koncertów gramy dość dużo. W listopadzie 2009 jedziemy w trasę „Torpedo tour”. Nigdy nie narzekaliśmy na brak ofert koncertowych. To że niekiedy odmawiamy występu, wynika z tego, że my nie utrzymujemy się z muzyki. Każdy z nas gdzieś pracuje, studiuje, a jest nas siedem osób w zespole. Pogodzić wszystkie terminy z pracą i nauką jest niezwykle trudno.

A czy twoim zdaniem z grania punk rocka nie da się wyżyć?

– Moglibyśmy utrzymywać się z muzyki, ale zdani bylibyśmy na pójście na pewne kompromisy, czyli granie na imprezach, na których specjalnie nie mielibyśmy ochoty grać. Nie interesuje nas śpiewanie ckliwych piosenek o miłości. Robimy swoje. To nas cieszy i daje nam satysfakcję. Każdy z nas gdzieś tam pracuje, co daje nam pewną stabilizację i pozwala robić to, co lubimy najbardziej.

Czy na nową płytę również będziemy musieli czekać ok. trzech lat? Czy może z nową wokalistką, nowymi siłami pójdzie to szybciej?

– Lubimy zaskakiwać…Myślę, że nową płytę nagramy za pięć lat! A tak naprawdę, nie mam pojęcia, kiedy nagramy nową płytę. Czas pokaże. Jeśli chodzi natomiast o nowe pomysły na muzykę i teksty, to już się pojawiły.


Trasa Torpedo Live Tour 2009:

3 października – Jelenia Góra, klub Ufo
16 października – Wrocław, klub Madness
6 listopada – Opole, MOK
7 listopada – Częstochowa, Teatr From Poland
13 listopada – Bełchatów, klub 7 grzechów
14 listopada – Warszawa, klub Radio Luxembourg
19 listopada – Gdynia, klub Ucho
20 listopada – Bydgoszcz, klub Estrada
27 listopada – Bielsko-Biała, Rudeboy Club
28 listopada – Chorzów, klub Leśniczówka
3 grudnia – Toruń, klub Od Nowa
4 grudnia – Olsztyn, klub Andergrant
5 grudnia – Łódź, klub Stereo Krogs

Więcej: www.bladeloki.com