Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Trzy imprezy w jeden weekend – Body Art Convention oraz wystawy: Beksińskiego i Pottera


Oprócz wystawy Zdzisława Beksińskiego, w weekend trwania Body Art Convention (12-13 listopada), będzie w Warszawie jeszcze jedna wystawa, której nie wolno przegapić! Wraz z warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku zapraszamy na wystawę “Moko Maoryski Tatuaż – twórczość Francisa Pottera”, która odbędzie się w Galerii Azjatyckiej MAiP przy ul. Freta 5. Przypominamy również, że podczas Body Art Convention odbędzie się pokaz projektowania maoryskich tatuaży właśnie w wykonaniu Francisa (niedziela, 13 listopada, godz. 14.30).


Moko – tatuaż maoryski jest jedną z najbardziej spektakularnych form trwałego zdobienia ludzkiego ciała. Spiralne linie pokrywające twarze mieszkańców Nowej Zelandii wzbudzały grozę, ale i fascynację wśród
pierwszych podróżników europejskich docierających do Aotearoa – krainy długiej białej chmury. To właśnie wytatuowana twarz była najważniejsza dla Maorysów. Misterne motywy były źródłem identyfikacji plemiennej, indywidualnej historii, prestiżu, głowa zaś stanowiła sacrum, skupiała “mana”, czyli siłę duchową.

Współcześnie tatuaż wyszedł poza ramy cielesności, stał się źródłem inspiracji dla artystów pracujących w różnych mediach. Francis Potter, nowozelandzki artysta, którego prace można zobaczyć na naszej wystawie,
zainteresowany jest przede wszystkim rolą, jaką Moko odgrywa w naszym społeczeństwie jako kulturowy znacznik oraz tym, kto ma prawo własności do tego artefaktu naszej kultury.
Społeczeństwo Nowej Zelandii, słynące ze zrozumienia i tolerancji, może być miejscem, gdzie wszyscy, łącznie z “Pakeha” [termin maoryski oznaczający mieszkańców o europejskich korzeniach, ludność napływową], mają prawo nosić Moko jako kulturowy i osobisty wyznacznik.

Francis Potter (Nowozelandczyk – Pakeha) ukończył Szkołę Sztuk Pięknych Elam uzyskując w 1999 dyplom z portretu. Na wystawie w Galerii Azjatyckiej prezentuje prace operujące zarówno tradycyjnymi jak i nowoczesnymi technikami, począwszy od dzieł wykonanych na płótnie akrylem, olejem, tuszem, a skończywszy na wydruku cyfrowym. Wystawa Francisa odnosi się do nowozelandzkich motywów związanych z tatuażem, ale również do nowozelandzkich ikon popkultury. Kontakt z artystą: potterboy4@gmail.com

Wystawa objęta Honorowym Patronatem Ambasady Nowej Zelandii w Polsce.
Jej organizatorem są: Tomasz Madej i MAiP.

Wernisaż odbędzie się w najbliższy czwartek, 10 listopada.

Galeria Azjatycka Muzeum Azji i Pacyfiku (ul. Freta 5, Nowe Miasto, Warszawa) otwarta jest w pon., pt., sob., niedz. w godz. 12-18 oraz w wt., sr. i czw. w godz. 10-18.

Cena biletów na wystawę:
normalne/ ulgowe – 5/ 3 zł
w czwartki – wstęp wolny

Więcej: muzeum.blog