Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Warszawa przeciwko faszyzmowi


Pin It

Jak co roku, 11 listopada, podczas polskiego Święta Niepodległości odbędzie się przemarsz narodowców ulicami Warszawy. Młodzież Wszechpolska i Obóz Narodowo-Radykalny po raz kolejny organizują Marsz Niepodległości. Przeciwnicy ksenofobicznych i rasistowskich ideologii  planują blokadę tego przedsięwzięcia. „Zależy nam na zmobilizowaniu jak największej liczby środowisk aktywnych na polu przeciwdziałania rozmaitym formom dyskryminacji oraz ludzi nie zaangażowanych w żadną działalność, tak zwanych zwykłych obywateli” – apelują organizatorzy manifestacji Faszyzm Nie Przejdzie.

Marsz Niepodległości wzbudza ogromne kontrowersje. Jego uczestnicy jawnie propagują faszyzm, wznosząc hitlerowskie pozdrowienia czy skandując pełne nienawiści i agresji hasła. W ubiegłym roku marsz zakończył się nawet śledztwem w tej sprawie, po tym jak szef narodowców Artur Zienkiewicz podnosił rękę w geście „heil hitler”. Sprawę umorzono, ponieważ Zienkiewicz tłumaczył się tym, że po prostu pozdrawiał kolegów.
Porozumienie 11 listopada to inicjatywa, której celem jest zjednoczenie różnych środowisk występujących przeciwko nacjonalizmowi, rasizmowi i wszelkim przejawom faszyzmu. Od dwóch lat członkowie Porozumienia wraz z innymi uczestnikami akcji próbują zablokować faszystowski pochód. – Zatrzymamy go tylko wtedy, gdy będzie nas dużo – mówią. Demonstracja jest planowana na trasie faszystowskiego pochodu, by nie pozwolić mu przejść. Póki co nie wiadomo jednak, w którym miejscu dokładnie. Informacja taka zostanie opublikowana rano 11 listopada na stronie www.11listopada.org.
Wiadomo natomiast, że narodowcy zbierają się na pl. Zamkowym. Zgłosili udział 500 osób. Ruszają o godz. 15. Przejdą ulicami: Senatorską, Marszałkowską, Piękną, Al. Ujazdowskimi. Zakończą pod pomnikiem Dmowskiego przy pl. Na Rozdrożu.
Jak zapewniają organizatorzy, demonstracja Faszyzm Nie Przejdzie jest legalna.
Z tego co ustaliła gazeta.pl wiadomo, że tego dnia w stolicy osoby prywatne zgłosiły kilka antyfaszystowskich pikiet i spotkań:
* 700 osób od godz. 14.30 ma maszerować z pl. Zamkowego Traktem Królewskim pod pomnik Dmowskiego. Cel zgromadzenia zapisany w dokumentach to „uczczenie Święta Niepodległości”.
* Na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej 1000 osób w godz. 12-20 ma protestować „przeciwko marszowi grup nacjonalistycznych i faszystowskich”.
* Na skrzyżowaniu Senatorskiej i Miodowej 200 osób w godz. 11-20 spotka się w proteście „przeciwko faszyzmowi i skrajnej prawicy”.
* Przy Krakowskim Przedmieściu 79, tuż przy pl. Zamkowym, 300 osób apelować będzie o „miłość, pokój i tolerancję”.
* W godz. 11-18 przy małym skrzyżowaniu ul. Długiej i Barokowej 1000 osób ma protestować przeciwko „ksenofobii i faszyzmowi propagowanym podczas Marszu Niepodległości”.
* W godz. 13.30-18.30 na Krakowskim Przedmieściu 26/28, pod bramą Uniwersytetu Warszawskiego, odbędzie się „manifestacja w obronie tolerancji”. Organizator przewiduje udział 250 osób.
* W godz. 14-18 na pl. Piłsudskiego stawić się ma 1000 osób, cel to „protest przeciwko szerzeniu się faszyzmu”.

 Więcej informacji na: www.11listopada.org