Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Muzeum Tatuażu – przygotowania do otwarcia [zdjęcia]


Tego w Polsce jeszcze nie było. Prawdziwe Muzeum Tatuażu z kilkuset eksponatami związanymi z tą tematyką. Przyjrzeliśmy się z bliska przygotowaniom do otwarcia. A to już niedługo, bo pod koniec czerwca.

Krupnicza 16, Gliwice. Podjeżdżamy pod okazałą kamienicę. Już z daleka widzimy duży pomarańczowy napis „Muzeum Tatuażu”. Trudno tu nie trafić, tym bardziej, że budynek mieści się praktycznie w samym centrum miasta. – Już niedługo ten teren wyłączony będzie ze strefy ruchu – tłumaczy nam gospodarz całego przybytku, Piotr Wojciechowski. Bo przy Krupniczej będzie się mieścić nie tylko Muzeum Tatuażu. Tu również od niedawna swoją siedzibę znalazło Studio Tatuażu D3XS Tattoo Orchestra, redakcja magazynu „Tatuaż – Ciało i Sztuka” oraz Wydawnictwo Kontrowers.

 

Gospodarz prowadzi nas po schodach na górę. Wszędzie wskazówki z napisem „Tatuaż”. Wchodzimy do lokalu na pierwszym piętrze. Nieduża poczekalnia z biurem oddziela studio tatuażu od pomieszczeń, które powoli wypełniają się eksponatami. Za szklanymi drzwiami dzielnie pracują tatuatorzy. Nie będziemy przeszkadzać! Idziemy naprzeciwko, zobaczyć jak wygląda dziś Muzeum Tatuażu.

Muzeum mieści się w dwóch pomieszczeniach, ale jak podkreśla Piotr, będzie jeszcze trzecie tylko trzeba je do tego przystosować. Witają nas bordowe ściany i puste jeszcze gabloty, które dopiero przyjechały na Krupniczą. Na razie wszystko jest jeszcze w rozsypce, ale już wkrótce każdy eksponat znajdzie swoje miejsce. Z każdego kąta wyglądają zdjęcia i ilustracje z poprzednich stuleci, japońskie drzeworyty ukiyo-e  czy litografie. – Wszystko trzeba teraz uporządkować i ułożyć. Pracy jest mnóstwo! Chcemy z wszystkim zdążyć do końca czerwca – podkreśla Piotr.

W bogatej kolekcji Piotra Wojciechowskiego znaleźć można poza tym plemienne narzędzia do tatuowania z różnych stron świata, zbiór elektrycznych maszynek od początków XX w. po czasy współczesne, ręcznie wykonywane motywy na tatuaż z przestrzeni całego XIX stulecia czy księgozbiór publikacji dotyczących tatuażu od XVIII w. – Jednym słowem wszystko, co ma jakikolwiek związek z tatuażem i ilustruje jego bogatą historię – zaznacza Piotr Wojciechowski.

Piotr urodził się w Jastrzębiu Zdroju. Jest absolwentem Instytutu Sztuki filii Uniwersytetu Ślaskiego w Cieszynie. Wiele lat spędził w Stanach Zjednoczonych, ale w ubiegłym roku postanowił wrócić do Polski. Jest nie tylko kolekcjonerem, ale też tatuatorem i wydawcą. Eksponaty związane z historią tatuażu zbiera od wielu, wielu lat. Swojemu hobby poświęca wiele czasu i pieniędzy. Jak przyznaje, większość „zdobyczy” pochodzi z internetowych aukcji.

W 2010 podczas Gdańsk Tattoo Konwent miała miejsce pierwsza w Polsce wystawa eksponatów związanych z historią tatuażu.