Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Narodziny punk rocka w obiektywie Michała Wasążnika [zdjęcia]


Moskwa, fot. Michał Wasążnik

Michał Wasążnik był w latach 80-tych uczestnikiem i dokumentalistą rodzącego się wtedy w Polsce ruchu punk. Jeździł w trasy z takimi kapelami jak Dezerter, Siekiera czy Brygada Kryzys. Towarzyszył zespołom między innymi podczas słynnej trasy Rock Galicja w 1982 roku, w którą ruszyły Dezerter, TZN Xenna i Deuter. Jako pierwszy robił fotograficzne sesje punkowym kapelom. Zbiór „Generacja 80”, czyli zdjęcia, które powstały ponad 25 lat temu, do 5 grudnia można oglądać w krakowskiej Galerii Pauza.

Michał Wasążnik, autor zdjęć zbioru „Generacja 80”, urodził się w 1956 roku w Warszawie. W latach 70-tych zaczął fotografować Tadeusza Kantora i znanych muzyków występujących na warszawskim Jazz Jamboree, jednym z większych i

Michał Wasążnik

najstarszych festiwali jazzowych w Europie. Tak uczył się robienia zdjęć. Kilka lat później zainteresował się lokalną sceną alternatywną. Był uczestnikiem ówczesnej punkowej sceny i jako jeden z pierwszych fotografów zaczął dokumentować narodziny punka w Polsce.
W 1986 roku opuścił Polskę. Po krótkim pobycie w Niemczech przeniósł się do Oslo, gdzie mieszka do dziś i nadal zajmuje się fotografią.

„Generacja 80” to część wystawy fotografii „Historia polskiego rocka… na fotograficznej kliszy”.
Można ją oglądać w Galerii Pauza, która znajduje się w Krakowie przy ul. Floriańskiej 18/5 na II piętrze. Galeria otwarta jest od wtorku do niedzieli w godz. 15 – 21.