Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Piotr Wojciechowski Collection – prezentacja eksponatów [zdjęcia]


Pin It

Dokładnie tydzień temu, podczas Tattoo Konwentu w Gdańsku, miała miejsce pierwsza w Polsce wystawa eksponatów związanych z historią tatuażu. Piotr Wojciechowski Collection to jedyne w swoim rodzaju zbiory, dzięki którym możemy się cofnąć kilkaset lat i poznać narzędzia czy sposoby tatuowania się ówczesnych miłośników tatuażu. Jednocześnie, wśród eksponatów znaleźć można współczesne narzędzia do tatuowania, na przykład z Birmy czy Tajlandii.

Wystawa miała miejsce w hali Stoczni Gdańskiej, gdzie 7 i 8 sierpnia odbywała się druga edycja Tattoo Konwentu (relację i obszerną galerię z imprezy już wkrótce znajdziecie na Hardcore Tattoo).

Organizatorzy przeznaczyli na wystawę całą antresolę, gdzie w przeszło trzydziestu antyramach można było oglądać historyczne flashe, pocztówki, litografie, drzeworyty, plakaty, okładki pism czy wycinki prasowe. Ponadto przygotowano trzy gabloty, w których znajdowały się między innymi fotografie tatuaży z lat 60. i 70. XX w., amerykańskie i angielskie maszynki z lat 50., 60. i 70. XX w., drewniane naczynia na pigment czy stemple z Borneo służące do odbijania tatuaży. Ponadto na wystawie znalazły się narzędzia do tatuowania oraz pocztówki i zdjęcia, na przykład
współczesny zestaw do tatuowania z Birmy, współczesny instrument do tatuowania z Tajlandii czy
pocztówki z XX wieku przedstawiające przykłady tatuażu tradycyjnego z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Piotr Wojciechowski

Wystawa w Gdańsku to jedynie namiastka kolekcji, która w całości należy do wydawcy najstarszego polskiego magazynu o tatuażu – „Tatuaż, ciało i sztuka” – Piotra Wojciechowskiego. Właściciel eksponatów, mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych, przybył do Gdańska, by osobiście wyjaśnić zainteresowanym pochodzenie eksponatów lub po prostu porozmawiać o fascynującej go historii tatuażu. Piotr Wojciechowski kolekcjonowaniem rzeczy związanych z tatuażem zajmuje się od wielu, wielu lat. Swojemu hobby poświęca wiele czasu i pieniędzy. Jak przyznaje, większość „zdobyczy” pochodzi z internetowych aukcji. Więcej na temat wystawy, kolekcji i samej osoby Piotra dowiecie się z wywiadu, który już wkrótce zamieścimy na naszym portalu.

Póki co zapraszamy do galerii zdjęć, w której znajdują się wybrane eksponaty z gdańskiej wystawy. Każdy z nich jest szczegółowo opisany (informacje o poszczególnych eksponatach przygotował właściciel kolekcji). Z racji tego, że opisy są czasem dość długie, znajdują się one pod zdjęciem w “Informacja o zdjęciu”.