Skontaktuj się z nami!       Studio, Sklep: 534 797 224, 511 991 135     

Wytwórnia, Portal: 692 703 463 

Relacja z 18-tej edycji konwencji tatuażu we Frankfurcie [zdjęcia]


Pin It

Tam, gdzie nowoczesność styka się z tradycją, gdzie środowiska biznesowe zgodnie współistnieją z artystycznymi, sztuka niezależna zaczyna powoli przenikać do komercyjnego świata. Frankfurt, bo o nim mowa, to miejsce bardzo specyficzne. Pogodzono w nim nowoczesne wieżowce ze starymi, stylowymi kamienicami, co nadaje miastu niepowtarzalny charakter. Spopularyzowano tam również tatuaż, który staje się nieodłącznym elementem kultury.


Świadczy o tym nie tylko fakt, że frankfurcka konwencja tatuażu odbywa się w samym sercu miasta, w nowoczesnym centrum konferencyjnym, które stoi u stóp słynnego frankfurckiego wieżowca określanego mianem „ołówek”, ale również obecność tatuażu w galeriach handlowych, gdzie ogromnym powodzeniem cieszy się firmowy sklep Eda Hardiego, a popularną odzieżową firmę reklamuje na plakacie ostro wytatuowany chłopak.
To, że w Niemczech tatuaż nie jest już tematem tabu, pokazuje również frekwencja na 18-tej już edycji konwencji tatuażu we Frankfurcie (5, 6 i 7 marca 2010). W ogromnej hali targowej Messe gromadzi się corocznie około 250 tatuatorów i przewija się przez nią tysiące odwiedzających. Mimo przestronnych alejek, w kulminacyjnych momentach imprezy jest tak dużo osób, że trudno się przecisnąć z

Frankfurt – Stare Miasto

jednego końca hali na drugą. To jedna z największych konwencji tatuażu w Europie. Najciekawsze jest to, że większość z wystawców w ogóle się nie nudzi. Zainteresowanych zrobieniem tatuażu jest bowiem w Niemczech bardzo wielu. Nie są to jednak raczej dzieła sztuki, a małe tatuaże, które da się wykonać w ciągu jednej niedługiej sesji.

To, że tatuaż staje się w Niemczech elementem komercji, wyraźnie widać było też po poziomie wystawianych w konkursach prac. Biorąc pod uwagę dwie ostatnie konwencje, na których byłam – Łódź i Frankfurt – mogę z powodzeniem stwierdzić, że prace prezentowane na tej pierwszej imprezie zdecydowanie przewyższały jakością tatuaże nagradzane we Frankfurcie. Co nie znaczy, że w Niemczech w ogóle nie było dobrych prac. Widać jednak,

Frankfurt – część biznesowa zwana Mainhattan

że artyści z ugruntowaną już pozycją w branży coraz mniej chętnie wystawiają swoje prace w konwencyjnych konkursach.

Konkursów było we Frankfurcie 15. By urozmaicić tę część imprezy organizatorzy podzielili niektóre kategorie na damskie i męskie. Poza tym był też konkurs na najbardziej seksowny tatuaż.
Ciekawe mogły być konkursy na najbardziej wytatuowaną kobietę i najbardziej wytatuowanego mężczyznę. Tym bardziej, że spacerując pomiędzy boksami dało się zauważyć wiele mocno wytatuowanych osób (na żadnej innej konwencji nie widziałam tyle osób z wytatuowanymi twarzami). Niestety do konkursów wystartowała tylko jedna kobieta i dwóch mężczyzn. Konkurencji nie było tu więc żadnej.

W konwencyjnych konkursach zaznaczyli swoją obecność także Polacy. Nagrodę zgarnął Leńu z Alien Tattoo oraz Edek ze studia Kult. Triumfowali również nasi rodacy pracujący za granicą: Cukier ze studia Stotker Tattoo i Mateusz vel. Tony Anker z niemieckiego Seiter Tattoo. Ten ostatni zdobył aż trzy nagrody.

Poza tym za scenie nie pojawiło się nic, czego nie byłoby już na innych tego typu imprezach. Królowały typowe atrakcje, które powtarzały się każdego dnia konwencji: tańce z Samoa, pokazy body paintingu, boksu tajskiego czy pętania linami rozebranej kobiety, fireshow, tańce dziewcząt z hula hop czy pokazy fryzjerskie.

Wyniki:

Best of show, damski:
1. Randy, Heaven of Colours
2. Tattoo Mania
3. Musa, Tribo Tattoo

Best of show, męski:
1. Zsolt Sarkozi, Dark Art Tattoo
2. Tattoo Mania
3. Karin, Eternal Art

Best of friday:
1. Leńu, Alien Tattoo
2. Csaba, Eternal Art Tattoo
3. Randy, Haeven Of Colours

Best of saturday:
1. Randy, Haeven of Colours
2. Zhivko, Bloody Blue Tattoo
3. Mel, Schattenwerk Shadow Factory

Realistyczny:
1. Tony Anker, Seiter Tattoo
2. Andy Engel, Andy Engel Tatto
3. Zhivko, Bloody Blue Tattoo

Duży, męski:
1. Noi Siamese, 1969 Tattoo
2. Zsolt Sarkozi, Dark Art
3. Clemens Hahn, New School

Duży, damski:
1. Noi Siamese, 1969 Tattoo
2. Takami, Knockover Tattoo
3. Otte, Red Lion Tattoo

Tribal:
1. Maxx, Naked Trust
2. Abuth, AS Tattoo
3. Samuel, Kulture Tattoo

Crazy:
1. MiezWars, Black Dragon

Sexy:
1. Ivonne, My Way Tattoo

Mały, damski:
1. Edek, Kult
2. Cukier, Stotker Tattoo
3. Humberto, Golden Dragon

Mały, męski:
1. Mattia, La Burra Truta
2. Tony Anker, Seiter tattoo
3. Tony Anker, Seiter tattoo

Czarno-szary:
1. Petra, Alpha Tattoo
2. Christof, Needful Things
3. Hamdi, Tattoo Village